AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Filmy na ważny i aktualny temat w sekcji Ekoświadomość

Obok kwestii uniwersalnych to właśnie bieżące problemy i zagadnienia znajdują swoje twórcze odzwierciedlenie w kinie. Do programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi szukamy tematów istotnych, zdecydowanie zależy nam na tych aktualnych.

Tematem od dłuższego czasu podejmowanym w dyskusji publicznej jest ekologia. Żyjąc w coraz bardziej zurbanizowanych społecznościach, tracimy codzienny kontakt z naturą. Nasze relacje z tym, czym oddychamy, co jemy i pijemy stają się stricte konsumpcyjne. Jedzenie już nie rośnie, tylko jest produkowane, a powszechna kiedyś świadomość przyrody i zachodzących w niej procesów gwałtownie maleje. Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że coraz większa część mieszkańców ziemi dotykana jest przez gwałtowne zjawiska pogodowe. Myśląc o tym wszystkim, przygotowaliśmy dla publiczności festiwalowej trzy filmy, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Polsce właśnie na Dwóch Brzegach.

Zwierzęta mają swoje ścieżki i terytoria. Dopiero bacznie je obserwując, zaczynamy się zastanawiać, które z nas – my czy wilki – narusza przestrzeń? Zapraszamy na znakomity „Spacer z wilkami” Jeana Michela Bertranda, opowieść przyrodniczą, ale także film drogi, otwierający nasze oczy na codzienne zmagania wilków. Dorastanie, wędrówki, szukanie swojego miejsca, dopasowywanie się do ekosystemu i relacje z innymi gatunkami. Czy zaskakuje nas konstatacja, że najsilniejszym drapieżnikiem jest człowiek? Projekcja „Spaceru z wilkami” w czwartek, 6 sierpnia o godzinie 15:30, a spotkanie z Jeanem Michelem Bertrandem zaplanowaliśmy na 17:15 tego samego dnia.

W dalekie i dzikie ostępy Alaski wyprawił się Roman Droux, autor filmu „Być jak grizzly”. W jego przypadku poszukiwanie misia, dawnego towarzysza dzieciństwa, przerodziło się w fascynację mitycznym niedźwiedziem, uosobieniem niezwykłej siły. Majestatyczna, piękna, nieomal niedotknięta ludzką stopą przyroda jest scenerią walk na śmierć i życie pomiędzy dorosłymi grizzly, ale film pełen jest też wzruszających scen miłości. W piątek, 7 sierpnia o 15:30 – pokaz filmu, o 17:15 spotkanie z twórcą „Być jak grizzly”, Romanem Droux.

Zmiany w przyrodzie to konsekwencje również gospodarcze i społeczne, na skalę zarówno lokalną, jak i globalną. „Wielka zielona ściana” Jareda P. Scotta – to film, który w tym roku jest częścią wspólną sekcji „Muzyka – moja miłość” i „Ekoświadomość”. Przewodniczką po subsaharyjskiej Afryce jest malijska aktywistka i muzyczka Inna Modja. Celem projektu „wielka zielona ściana” jest pas roślinności, ciągnący się w poprzek Afryki o długości ośmiu tysięcy kilometrów. Efektem ma nie tylko być pozytywne oddziaływanie na cały ekosystem obrzeży Sahary, ale też pobudzenie gospodarcze i poprawa jakości życia mieszkających tam ludzi. „Wielką zieloną ścianę” wyświetlimy również w piątek 7 sierpnia o 21:00.

Ekologia zaczyna się od szacunku do przyrody i wrażliwości na jej piękno. Rozwinięciem takiej postawy jest szukanie rozwiązań i zahamowania negatywnych procesów klimatycznych.

Zapraszamy na projekcje i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW