AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

07 08 2020 — Piątek na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Słońce nad Kazimierzem nie daje odetchnąć, a my wkraczamy w przedostatni dzień naszego Festiwalu w formule hybrydowej. Dziś kolejne zaplanowane projekcje i wydarzenia, bądźcie z nami tu na miejscu lub tam, gdzie właśnie jesteście – online.

W sali Bursztyn zaczynamy dzień pokazem filmu „Królestwo” (reż. Rodrigo Sorogoyen), finalisty LUX PRIZE 2019. Tytułowe „królestwo” to polityczny układ, które niezmiennie trwa pomimo upadku „królów”. To wnikliwie sportretowane: władza i pieniądze, polityczna korupcja, kłamstwa i bezpardonowa walka o utrzymanie się na szczycie. Sorogoyen unika prostych ocen, woli postawić pytanie „dlaczego?”. Przed projekcją zapraszamy na wprowadzenie do filmu Grażyny Torbickiej (do obejrzenia przed projekcją w sali Szafir oraz na naszym kanale YouTube i profilu na Facebooku). Dziś kończymy retrospektywę reżyserską Elio Petriego filmem „Każdemu swoje”, za scenariusz do którego Petri został nagrodzony w Cannes. Włoski reżyser w swoim dziele wyraźnie punktuje ścisłe związki władzy z mafią.

Na Dwóch Brzegach, jako pierwsi w Polsce zaprezentujemy film, który równocześnie jest pokazywany w ramach dwóch sekcji: „Muzyka – moja miłość” i „Ekoświadomość”, czyli „Wielka zielona ściana” w reżyserii Jareda P. Scotta. Inna Modja prowadzi nas śladem niezwykłego projektu zalesiania terenów subsaharyjskich. Pozostając w kręgach natury – do sali Rubin zapraszamy na efekt poszukiwań przyjaciela z dzieciństwa Romana Drouxa, niedźwiedzia. Zdjęcia do „Być jak grizzly” były kręcone z niezwykłym poświęceniem na mało zaludnionych terenach Alaski w trakcie arktycznego lata. Reżyserowi towarzyszył David Bittner, biolog i badacz niedźwiedzi. Na spotkanie z Romanem Drouxem po projekcji filmu zapraszamy jak zawsze w trzy miejsca – według preferencji widzów: do sali Szafir, na nasz kanał na YouTube lub profil na Facebooku.

Na odległy półwysep Czukocki zabierze nas Maciej Cuske monochromatycznym, w zgaszonych barwach filmem „Wieloryb z Lorino”. Zobaczymy wielokulturowych mieszkańców Lorino: Eskimosów, Rosjan i Czukczów, zmagających się z codziennością i surowym klimatem, których łączy wspólny, dość krwawy rytuał. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu – reżyserem Maciejem Cuske, montażystką Katarzyną Orzechowską i producentem Mikołajem Pokromskim.

Dzień w sali Szafir zaczniemy jednak Lekcją Kina z Tomaszem Gąssowskim, twórcą muzyki filmowej, kompozytorem i reżyserem, laureatem MocArta RMF Classic za muzykę do filmu „Imagine”. Wieczorny seans w plenerowym kinie na Zamku w Kazimierzu to „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW