„Bóg istnieje a jej imię to Petrunia” oraz „Królestwo” to filmy bardzo różne, ale łączy je fakt, że są europejskie, a historie ich bohaterów skłaniają do refleksji na ważne tematy. Zachęcamy do skorzystania z szansy na obejrzenie ich podczas Festiwalu Dwa Brzegi dzięki uprzejmości Parlamentu Europejskiego.
„Bóg istnieje a jej imię to Petrunia” Teony Mitevskiej został zwycięzcą Nagrody Filmowej LUX 2019. Przewodniczący PE David Sassoli pogratulował trójce finalistów, mówiąc:
„Nie zawsze jest łatwo poradzić sobie ze złożonością naszej codziennej pracy, nie gubiąc się w technicznych szczegółach działalności parlamentarnej. Musimy również komunikować emocje i wykorzystywać nowe sposoby komunikacji. Nagroda LUX jest niezwykłym narzędziem, towarzyszącym nam w tym przedsięwzięciu: patrzenie na imigrację, prawo do zdrowia, feminizm i etykę polityczną poprzez filmy, które promuje nagroda LUX, jest szansą, którą musimy wykorzystać. Walka z kryzysem klimatycznym, nasza kolonialna przeszłość, czy pokazywanie naszego modelu społeczeństwa za pośrednictwem kina, to stymulujące wyzwanie, do którego należy zachęcać. Jesteśmy jedynym Parlamentem na świecie, który przyznaje nagrodę filmową. Bądźmy z niej dumni.
„Bóg istnieje a jej imię to Petrunia” Teony Mitevskiej został wyprodukowany wspólnie przez Północną Macedonię, Belgię, Słowenię, Chorwację oraz Francję. Film opowiada historię młodej bezrobotnej kobiety, która wygrywa wyścig po święty krzyż podczas prawosławnej ceremonii Objawienia. Kobieta nagle uzyskuje dostęp do tradycji religijnych zwykle dostępnych tylko dla mężczyzn. Film uznany został za wnoszący wkład w feministyczną walkę z konserwatywnym społeczeństwem.
Pokaz filmu „Bóg istnieje a jej imię to Petrunia” 3 sierpnia o 11:00 w SALI BURSZTYN.
„Królestwo” w reżyserii Rodrigo Sorogoyena, pozostały finalista roku 2019, to z kolei film poruszający temat władzy i pieniądza. Polityczna korupcja, kłamstwa i bezpardonowa walka o utrzymanie się na szczycie. Brzmi znajomo? Tytułowe „królestwo” to polityczny układ, który trwa pomimo upadku „królów”. Manuel López-Vidal, wiceprezydent obszaru autonomicznego, zostaje obarczony winą za korupcję polityczną w swojej partii. Z niezwykle lubianego polityka staje się oskarżonym, obciążanym oskarżeniem o malwersacje finansowe i nadużycie władzy. Ze wsparciem żony i córki próbuje grać dalej w niełatwą grę, próbując zmienić panujący układ sił. Sorogoyen unika prostych ocen, woli postawić pytanie „dlaczego?”.
Pokaz filmu „Królestwo” 7 sierpnia o 13:00 w SALI BURSZTYN.
Partnerem pokazów jest Parlament Europejski. Każdego roku Parlament Europejski wręcza filmową Nagrodę LUX wyjątkowym dziełom europejskiej kinematografii, promując bogactwo i różnorodność dorobku kulturalnego Europy.
Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.
« Filmoterapia z SENSem — spotkanie i projekcja filmu „Asystentka” Festiwalowa klamra, czyli film otwarcia i film zamknięcia »
ZNAJDŹ NAS