AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Inność, międzykulturowość, kryzys migracyjny — tematy festiwalowych projekcji

Współczesne społeczeństwa rzadko są homogeniczne kulturowo i narodowościowo. Przeciwnie, przyszło nam nieustannie sprawdzać, mierzyć się z własnym podejściem i stopniem otwartości na odmienność. Jednym z tematów, podejmowanym przez filmowców od wielu lat jest kwestia wyróżniania się z pozornie jednorodnej grupy.

Artystą, który szczególnie koncentrował się na korowodzie barwnych, zaskakujących, rozmaitych postaci, funkcjonujących na obrzeżach społeczeństw był Federico Fellini, bohater naszej specjalnej sekcji na stulecie urodzin: Federico Fellini — 100 lat! Na filmy wielkiego FeFe „Głos z księżyca” i „La strada” zapraszamy odpowiednio 3 i 4 sierpnia.

Do szeroko rozumianej inności nawiązuje też Jerzy Stuhr — reżyser, współscenarzysta i grający główną rolę w filmie „Duże zwierzę”, który zaprezentujemy jako pokaz specjalny 5 sierpnia. Scenariusz wielkiego Krzysztofa Kieślowskiego, który podjął Stuhr, jak w soczewce ukazuje reakcję, a właściwie opór lokalnej społeczności na wystawanie „ponad szereg”.

Debiutanci Tyler Nilson i Michael Schwartz uniwersalnemu toposowi zderzenia dwóch osobowości a przy tym odmienności poświęcili obraz „Sokół z masłem orzechowym”. Znając osobiście odtwórcę głównej roli, Zaka i zafascynowani jego wrażliwością oraz sposobem patrzenia na świat postanowili opowiedzieć w znakomitej części jego historię: chłopaka, który marzy o karierze wrestlera, a społeczeństwo postrzega go głównie przez pryzmat zespołu Downa. Zestawili jego postać z innego rodzaju „wyrzutkiem”, drobnym złodziejaszkiem Tylerem. Zapraszamy na tę opowieść 2 sierpnia do kina plenerowego na Zamku w Kazimierzu.

Współczesne kino sięga też po tematy palące i aktualnie dyskutowane. Jedną z takich gorących kwestii jest kryzys migracyjny. Wspominaliśmy już o filmie „Ara Malikian. Skrzypce, moje życie”, przybliżającego postać jednego z najciekawszych muzyków klasycznych, skutecznie uciekającego przed jednoznacznym szufladkowaniem. Artysta musiał opuścić Bejrut jako nastolatek, uchodząc ze skrzypcami przed bombardowaniem. Ten film pokażemy 1 sierpnia, a 5 sierpnia projekcja dokumentalnego „Dziecka miłości” Evy Mulvad, kręconego przez sześć lat. Obraz Mulvad to próba zniuansowania w wielu przypadkach czarno-białej debaty o uchodźcach. Duńska reżyserka proponuje nam „szczepionkę przeciw generalizacji”. Rada dla tych, którzy pragną unikać prostych osądów — przyjmijmy tę szczepionkę!

W tych trudnych okolicznościach wyruszanie daleko poza strefę tego, co znane, a poznawanie inności zostało nam utrudnione z powodów epidemiologicznych. Dlatego zanurzmy się w świat widziany oczami reżyserów. Niech filmy staną się naszymi podróżami i naszymi odkryciami.

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW