Wokół wystawy „Znaczenie miejsca” — prof. Ryszard Hunger — spotkanie

Data
Godzina
Miejsce
03/08
13:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE


OPIS

Spotkanie z prof. Ryszardem Hungerem, którego prace możemy jednocześnie obejrzeć w Muzeum Nadwiślańskim, będzie okazją do dialogu nie tylko w wyjątkową osobowością twórczą, ale także z niezwykłym człowiekiem.

Prof. Ryszard Hunger rozpoczynał swoją drogę artystyczną w latach 60. XX wieku, kiedy sztuka polska konfrontowała się z nowymi trendami w sztuce światowej. Od początku należał do czołówki artystów, którzy tworzyli pewnego rodzaju laboratorium proponując własne rozumienie znaczenia sztuki. Główną osią rozmowy będzie pojęcie miejsca. Co to pojęcie oznacza dla Ryszarda Hungera? Jak ważne są takie miejsca jak Kazimierz? Co to znaczy miejsca pamięci czy imago pamięci? Artysta, o dużej wrażliwości twórczej, wiedzy i głębokiej refleksyjności, jest także znakomitym rozmówcą, który potrafi poprowadzić rozmowę ze swadą i humorem.

RYSZARD HUNGER – (ur. 1940) Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (od 1994). W ASP prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Pełnił funkcje Dziekana, Prorektora, a w latach 1987-1993 Rektora PWSSP (obecnie ASP). Akademia, jeszcze jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych jest macierzystą uczelnią Artysty. Studiował w Pracowni Malarstwa i Rysunku profesora Mariana Jaeschke. Dyplom w 1965 roku. Ryszard Hunger jest autorem 30 wystaw indywidualnych. Brał udział w około 400 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii krajowych i zagranicznych oraz w kolekcjach prywatnych. W 1985 roku był wśród czternastu polskich artystów zaproszonych do Talla, miasta sztuki, żeby pozostawić tam swoją artystyczną realizację. Otrzymał wówczas Premio Internazionale Apollo Musagete. Obok licznych nagród i wyróżnień jest laureatem Nagrody Miasta Łodzi, 2002. W 2010 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”. Twórczość Profesora Ryszarda Hungera obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Galeria Wystaw Czasowych, ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW