Kreacje w plakacie filmowym — Ryszard Wojtyński — spotkanie

Data
Godzina
Miejsce
05/08
15:00
KOKPIT


OPIS

Ryszard Wojtyński opowie o pracy podczas realizacji licznych plakatów filmowych, ale także odsłoni kulisy pracy przy efektach specjalnych polskich superprodukcji. Pokaże poszczególne etapy pracy, opowie zabawne anegdoty.

Po zakończeniu pokazu Ryszard Wojtyński w zaaranżowanym studio wykona sesję do plakatu hipotetycznego filmu. Poszukujemy 3 modeli: kobiety (do 25 lat), mężczyzny (do 25 lat), oraz osoby starszej (dowolnej płci), która wcieli się w czarny charakter. Cała sesja z modelami oraz kulisy pracy nad plakatem będzie można obserwować z bliska.

Prezentacja: 15:00-16:00
Sesja: 16:00-18:30

RYSZARD WOJTYŃSKI – Urodził się w Olsztynie w 1958 roku. Od 1971 roku mieszka w Warszawie. Wykształcenie wyższe, mgr sztuki, absolwent warszawskiej ASP (1987). Jako student współpracował z klubami akademickimi ALFA i STODOŁA przy oprawie imprez artystycznych. Początkowo zajmował się grafiką wydawniczą, ilustracją i plakatem (wydawnictwa: KAW, ALMAPRES, FANTASTYKA, TONPRES i inne). W latach 1988-91 pracował w Nowym Jorku dla firmy Prima. Wyszkolił ponad 100 grafików i projektantów dla takich firm jak: MACY’S, LONDON FOG, CHEROKEE, MISSONI. W tym czasie współpracował również z agencją Leslie Barany Comunication jako grafik przy projektowaniu okładek do książek, płyt muzycznych i reklam prasowych. Brał udział w wystawach zbiorowych w Nowym Jorku. Po powrocie z USA założył firmę ARTLOGIC, której właścicielem jest do dziś. W ARTLOGIC był realizatorem i współrealizatorem efektów specjalnych do ponad 20 produkcji filmowych takich jak: „Ogniem i mieczem”, „Dzieje Mistrza Twardowskiego”, „Stara Baśń”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Młode wilki”, „6 dni strusia”, „RH+” oraz do reklam, filmów i spektakli telewizyjnych. latach 2014-2015 kierował zespołem kreatywnym w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu (byłej Wytwórni Filmów Fabularnych). Tam też stworzył silny zespół grafików komputerowych i był współrealizatorem projektów związanych z produkcją i techniką filmową. Kształci dzieci i młodzież w zakresie rysunku, malarstwa, kompozycji. Wykłada „Estetykę w obrazie filmowym” na Wyższej Szkole Filmowej w Warszawie. Jego pasje to również: fotografia, tworzenie muzyki, poezji i prozy oraz tłumaczenie tekstów piosenek. Obrazy, rysunki i litografie Ryszarda Wojtyńskiego znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej, Muzeum H.R. Gigera w Szwajcarii oraz licznych kolekcjach prywatnych. Obecnie realizuje własne plany artystyczne.

Wydarzenie jest częścią cyklu „Maraton Akademii Odkryć Fotograficznych”.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

MIEJSCE | KOKPiT, ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW