Droga Jana — promocja książki Doroty Danielewicz

Data
Godzina
Miejsce
04/08
17:30
MIĘĆMIERZ


OPIS

Patronat: Adam Bodnar RPO, Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Wydawnictwo Literackie. W spotkaniu wezmą udział: Dorota Danielewicz, Adam Bodnar, Katarzyna Choroś (Lipska), Krzysztof Sokołowski. Spotkanie poprowadzi Beata Stasińska.

„Droga Jana”, Wydawnictwo Literackie

Jan nauczył mnie tak wiele, jednak nikomu nie życzę tej lekcji. Nikomu i nigdy. Dlaczego przypadła ona właśnie mnie, nie mam pojęcia. Taka karma, powiedzieliby jedni, niezbadane są wyroki bogów, powiedzieliby inni. Pech, dodaliby kolejni, po prostu pech. Wielkie szczęście, stwierdziliby ci, którzy widzą więcej… Najlepiej nie pytać. Nie pytać za wiele. Po prostu żyć – pisze Dorota Danielewicz, dziennikarka.

Ale przede wszystkim matka. Ta rola, spychana dziś na dalszy plan przez karierę i ambicje, zdominowała jej życie. Choć obiecywała sobie, że nigdy do tego nie dojdzie, los postanowił zakpić z jej misternych planów, odbierając stopniowo czteroletniemu Janowi wszystko to, czego przez te lata może nauczyć się mały człowiek – umiejętność poruszania się, utrzymania równowagi, ubierania się i samodzielnego jedzenia, trzymania moczu i w końcu mowy. Zdrowy z pozoru chłopiec, z dnia na dzień stawał się coraz bardziej nieodgadnioną zagadką, a lekarze przez lata nie umieli postawić diagnozy i przynieść ukojenia.

Dziś Jan ma 26 lat, a jego mama Dorota opisuje jego drogę. Wybrukowaną niepewnością w pierwszych latach po ataku galaktosialidozy (niezwykle rzadkie schorzenie przemiany materii – 80 przypadków na świecie). Przeplataną intensywnymi fascynacjami, m.in. grzybami, żółwiami czy Titanikiem. Prostą, a jednak wyboistą. Drogę , którą – chcąc nie chcąc – podążała cała jej rodzina, włącznie z młodszym synem, Aleksandrem.

Intymna, szczera i odważna, a zarazem piękna i mądra opowieść matki o synu, który pewnego dnia niczym Oskar Matzerath z „Blaszanego bębenka” Gűntera Grassa podjął decyzję, że na zawsze zostanie dzieckiem. Recepta na odnalezienie szczęścia i spokoju – nie gdzieś i kiedyś, ale tu i teraz.

DOROTA DANIELEWICZ – Dziennikarka, slawistka, pisarka, w wieku szesnastu lat wyemigrowała z rodzicami do Berlina, gdzie mieszka do dziś; studiowała na Freie Universität i Uniwersytecie im. Ludwika Maximiliana w Monachium, ukończyła slawistykę, antropozofię społeczną i historię wschodnioeuropejską. Przez rok pracowała w dziale public relations ONZ w Nowym Jorku, a od 1988 roku stale współpracuje z instytucjami kultury, m.in. z Literarische Colloquium Berlin (LCB), Literaturhaus Berlin i Literaturforum im Brecht-Haus. Była berlińską korespondentką sekcji polskiej radia RFI w Paryżu, a w rozgłośni RBB przez dwadzieścia lat prowadziła comiesięczny „Magazyn Literacki”. Publikowała w „Kulturze”, „Der Tagesspiegel”, „Märkische Allgemeine”, „Deutsch-Polnische Magazin DIALOG”, „der Freitag”, „Berliner Zeitung”, „Borussi”, „Przeglądzie Politycznym”, „Polityce” i „Dużym Formacie”. Redaktorka antologii poezji polskiej Kochać to, co niewidzialne i, wspólnie z Maciejem Górnym, opracowania Berlin. Polnische Perspektiven. W 2013 roku ukazała się jej książka Berlin. Przewodnik po duszy miasta (wydana także po niemiecku pt. Auf der Suche nach der Seele Berlins).

ADAM BODNAR – Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie, działacz na rzecz praw człowieka, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, od 2015 Rzecznik Praw Obywatelskich.

KATARZYNA CHOROŚ (LIPSKA) – Absolwentka Liceum Plastycznego oraz Instytutu Wychowania Artystycznego (specjalizacja grafika) przy Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Życiowe wichry i burze zmusiły ją do przerwy w działaniach artystycznych i na długie lata zagłuszyły i uśpiły jej artystyczną duszę. Przebudzenie jest wynikiem ogromnej tęsknoty za nasładzaniem duszy tym, co piękne i naturalne oraz pierwotnym powołaniem do tworzenia i poszanowania talentu. Szukając inspiracji do rysunków i grafik odkryła dla siebie fotografię, która stała się kluczem do poczucia spełnienia na małym kawałku ziemi, przedstawianym od wschodów do zachodów słońca, który nazywa „jej światem”. Tam, w swoim bezczasie, znajduje bezpieczeństwo i siłę, bo wicher silne drzewa głaszcze.

KRZYSZTOF SOKOŁOWSKI – Członek Zarządu Stowarzyszania im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Stowarzyszanie powstało w 2010 r., w pierwszą rocznicę śmierci Profesora, z inicjatywy grupy prawników, w celu podejmowania działań na rzecz poszanowania praworządności, praw człowieka, w tym zakazu dyskryminacji, rozwoju edukacji prawniczej, współdziałania różnych zawodów prawniczych oraz promocji pomocy prawnej pro bono. Stowarzyszenie organizuje m.in. Tydzień Konstytucyjny w szkołach, ostatnio zrealizowało lekcje-online: „Mowa nienawiści – o języku, który niszczy i rani”. Ważne w działalności Stowarzyszenia jest podejmowanie inicjatyw w celu obrony praworządności – na przykład takich jak Komitet Obrony Sprawiedliwości – KOS. Stowarzyszenie od 9 lat organizuje Galę Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy – przyznawaną przez Kapitułę pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rzeplińskiego jako wyróżnienie dla osób, których aktywność zawodowa, naukowa czy społeczna odzwierciedla wartości, którymi kierował się Profesor Zbigniew Hołda. Laureatami Nagrody z roku 2018 byli Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy odebrali Nagrodę w imieniu wszystkich osób, które przez 40 dni protestowały w Sejmie RP heroicznie walcząc o prawa osób z niepełnosprawnościami.

BEATA STASIŃSKA – Wydawczyni, redaktorka, absolwentka polonistyki na UW. W latach 1982-1986 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorem podziemnej gazety „Wola”. Pracowała także w Dziale Rękopisów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (1987-1989), a potem w wydawnictwie PoMost. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła dodatek o książkach do „Życia Warszawy” zatytułowany „Ex Libris”. Współzałożycielka wydawnictwa W.A.B., w którym w latach 1991-2010 była odpowiedzialna za program wydawniczy i dział praw. Odznaczona przez rząd francuski za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich Narodowym Orderem Kawalera Zasługi i wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2002 roku otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury. W 2008 roku uhonorowana została brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Na Kongresie Kultury Polskiej we wrześniu 2009 roku współinicjowała apel o 1 procent na kulturę w budżecie państwa. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, ruchu Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

MIEJSCE | Galeria Klimaty, Mięćmierz
WSTĘP WOLNY


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW