AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Zapowiedź programu Festiwalu Dwa Brzegi

Już 1 sierpnia rozpoczynamy 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Pod wieloma względami będzie to zupełnie inny festiwal, niż te do jakich Was przyzwyczailiśmy.

Nie będzie naszego miasteczka festiwalowego z namiotami wypełnionymi po brzegi widzami, nie będzie kolejek do kas po bilety, nie będzie koncertów na Rynku w Kazimierzu. Tak jak i Wy jesteśmy tym rozczarowani i zasmuceni, ale postanowiliśmy potraktować tę sytuację jako wyzwanie i spojrzeć na nią optymistycznie.

Zapraszamy Was tym razem do wirtualnych namiotów, co oznacza, że każdy z Was po zakupieniu biletu będzie mógł oglądać wybrane przez siebie filmy tam, gdzie będzie chciał i w pozycji w jakiej będzie chciał. Czasami narzekaliście, że w namiotach było za gorąco, teraz możecie usiąść nad Wisłą i przenieść się w świat filmu. Dla niektórych krzesła były za twarde, teraz możecie leżeć w łóżku i oglądać „Świat pod namiotem” Martwiliście się, że nie możecie przyjechać do Kazimierza i omija Was tyle wspaniałych filmów i spotkań z twórcami? Teraz to wszystko możecie mieć w internecie, za sprawą kilku kliknięć w internecie. Festiwalowy Kazimierz Dolny przybędzie do Was.

Tegoroczny program filmowy jest bardzo bogaty. Na początek piękna opowieść o nastolatce, która potrafi cieszyć się życiem mimo wszystko —„Babyteeth” (reż. S. Murphy). Ten film jest częścią sekcji „Świat pod namiotem”, w której znajdziecie najnowsze produkcje fabularne i dokumentalne. Wśród nich nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Zło nie istnieje” (reż. M. Rasoulof), „Undine” (reż. Ch. Petzold), „Asystentka” (reż. K. Green), „Fajnie by było” (reż. G. Elkann) oraz bardzo ciekawe dokumenty, m.in. nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Acasa. Mój dom” (reż. R. Ciorniciuc), „Wieloryb z Lorino” (reż. M. Cuske) i „Forman vs Forman” (reż. J. Hejna, H. Trestikova).

Na Dwóch Brzegach 1 sierpnia światową premierę będzie mieć film dokumentalny „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja.

W sekcji „Muzyka — moja miłość” zaczynamy od spotkania z niezwykłym artystą w filmie „Ara Malikian. Skrzypce moje życie”, potem „Steven Tyler. Nowy rozdział”, „ZZ Top. Chłopaki z Teksasu” i muzyka do spania w „Kołysance Maxa Richtera”.

Jestem pewna, że odkryciem Dwóch Brzegów 2020 będą filmy Elio Petri: „Każdemu swoje”, „Dziesiąta ofiara” i „Todo modo”. Wielkie kino, znakomite aktorstwo i wciąż aktualne tematy: polityka, kościół, media.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych zobaczycie świat w pigułce. Spośród ponad 2600 tytułów (!) nadesłanych na te edycje wybraliśmy 34 filmy, które niczym tęcza mają w sobie wszystkie barwy emocji.

Po raz pierwszy w tym roku wprowadzamy sekcję eko. Tematy ochrony środowiska, grożącej nam katastrofy ekologicznej, braku szacunku człowieka dla natury są obecne w filmach: „Być jak Grizzly”, „Spacer z wilkami”, „Wielka zielona ściana”.

Twórcy tych filmów będą naszymi gośćmi, podobnie jak większość autorów wymienionych wcześniej obrazów, bo to też jest dobra strona naszej hybrydowej formuły, że w w ciągu sekundy możemy połączyć się z każdym, niezależnie od tego, gdzie przebywa.

W Kazimierzu Dolnym na pewno odwiedzą nas twórcy z Polski: Gabriela Muskała — bohaterka cyklu „I Bóg stworzył aktorkę („Fuga”, „Wymyk”, „Królowa Aniołów”), Małgorzata Bogdańska z monodramem „Nie lubię Pana Panie Fellini” w reżyserii Marka Koterskiego — bo obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Federico Felliniego i tu mamy dla Was niespodziankę!

Ale o niej i innych jakie przygotowaliśmy na tydzień od 1 do 9 sierpnia na Dwóch Brzegach opowiemy Wam w następnych newsletterach.

Pełen program już niebawem, a sprzedaż biletów rozpoczniemy 20 lipca. Zapraszamy!

Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW