FEDERICO FELLINI — 100 LAT! – 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi | Lubelskie https://www.dwabrzegi.pl 01.08-09.08.2020 Sun, 19 Jul 2020 22:27:36 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.4 Nie lubię pana, Panie Fellini | MONODRAM https://www.dwabrzegi.pl/events/nie-lubie-pana-panie-fellini-monodram/ Thu, 16 Jul 2020 14:11:52 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=36080 Giulietta Masina i Frederico Fellini, laureatka dwóch Oskarów i Il Maestro – geniusz filmu. Dwoje artystów łączy skomplikowana relacja małżeńska, ale też zawodowa. Jak można kogoś równocześnie bezgranicznie kochać, ale niekoniecznie lubić?

Bogdańska wchodzi na pustą scenę tylko z walizką. Biało-czarna walizka to nawiązanie do biało-czarnych kadrów filmów Felliniego, w których główne, ale i wielkie role grała Giulietta. Aktorka ma w niej właściwie spakowane całe życie Masiny, wyjmując kostiumy i rekwizyty przywołuje kolejne etapy kariery swojej bohaterki. Życia pełnego momentów pięknych i triumfalnych, ale i upokarzających. Szczególnym wyzwaniem aktorskim jest zgubienie własnej osobowości i oddanie siebie w pełni granej postaci. Na scenie nie ma Bogdańskiej, jest Masina. Pomimo tego, spektakl ma wymiar uniwersalny, opowiada o relacjach i emocjach pomiędzy kobietą a mężczyzną.

„Słuchając opowieści bohaterki o jej bogatym życiu, śledząc jej przemianę, od beztroskiej dziewczynki po zranioną dojrzałą kobietę, która musi stanąć do konfrontacji z prawdą o swoim życiu, z pewnością wiele osób odnajdzie swój skrawek historii i utożsami się z nią.” – tak do spektaklu, poświęconemu swojej ulubionej aktorce zachęca Małgorzata Bogdańska w wywiadzie dla GazettaItalia.pl

Zapraszamy na bardzo mocny, bardzo emocjonujący, bardzo wzruszający monodram, będący rozwinięciem sekcji „Federico Fellini. 100 lat!” na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Małgorzata Bogdańska – polska aktorka, w filmie debiutowała już w wieku 16 lat. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, a następnie rozpoczęła pracę w Teatrze Ochoty w Warszawie, gdzie gra do dziś. Znana m.in. z roli Beaty Miauczyńskiej w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy Kobiety o Wielu Twarzach z „Baby są jakieś inne”. Razem z Markiem Koterskim założyła warszawski Teatr w Walizce.

Marek Koterski – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramatopisarz. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W swoich filmach wykreował postać Adasia Miauczyńskiego, którego losy widzowie mogli śledzić m.in. w „Domu wariatów”, „Nic śmiesznego”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy obsypanym nagrodami „Dniu Świra”. Za zbiór dramatów o tym samym tytule został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2003.

]]>
La strada https://www.dwabrzegi.pl/events/la-strada/ Thu, 16 Jul 2020 14:02:15 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=36078 Samotność we dwoje – dziwna, niejednoznaczna relacja, jaka łączy prostego siłacza Zampano (Anthony Quinn) i jego pomocnicę, niezbyt bystrą, szczerą i naiwną Gelsominę (Giulietta Masina), sprzedaną Zampano przez rodzinę. Razem wędrują i występują przed jarmarczną publicznością: Zampano rozrywa łańcuchy a Gelsomina akompaniuje podczas pokazów i zbiera datki. Film mądry, piękny, arcydzieło, które w niespotykany sposób wpłynęło i nadal wpływa na wielu twórców kina i publiczność na całym świecie. Nowatorski w momencie premiery – Fellini porzucił włoski neorealizm i przestaje zadawać pytania o porządek świata w wymiarze społecznym. Używając realizmu magicznego, symboli i metafor szuka sensu życia, jaki ludzie nadają swojemu istnieniu.

]]>
Głos z księżyca https://www.dwabrzegi.pl/events/glos-z-ksiezyca/ Thu, 16 Jul 2020 13:57:18 +0000 https://www.dwabrzegi.pl/?post_type=cpt_events&p=36074 Dwójka bohaterów, których różni prawie wszystko: poszukujący ukochanej pacjent, zwolniony z zakładu psychiatrycznego (genialny Roberto Benigni) oraz dawny prefekt (Paolo Villaggio). Przekrój życiowych nieudaczników, jakich spotykają na swojej drodze, w jeszcze dziwniejszych okolicznościach składa się na labirynt zabawnych i niesamowitych przygód. Dla widza to też podróż w zakamarki ludzkiego umysłu. W ostatnim filmie Fellini powraca do motywów z „La strady”, bohaterowie wędrują po regionie jego dzieciństwa (Emilia-Romagna), a rzeczywistość miesza się płynnie z nierzeczywistością w trudnych do ustalenia proporcjach.

]]>