Instytut Twórczej Fotografii UŚ w Opawie — prof. Jindřich Štreit, dr Jiři Siostrzonek — pokaz

Data
Godzina
Miejsce
02/08
14:30
SZKOŁA


OPIS

Podczas spotkania każdy uczestnik otrzyma oryginalne zdjęcie Mistrza Štreita.

Plan spotkania:
14.30-15.30 – pokaz „Czechosłowacka wieś 1969-1989” – prof. Jindřich Štreit
15.45-16.45 – pokaz „30 lat minęło, czyli o Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Ślaskiego w Opawie 1990-2020” – dr Jiři Siostrzonek

JINDŘICH ŠTREIT – Urodził się w 1946 roku w Vsetíně (Czechosłowacja), ukończył Wydział Pedagogiczny na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu — specjalność plastyka (1967) oraz Szkołę Fotografii Artystycznej Związku Fotografów Czeskich w Pradze (1974–1977). Od czasu studiów zajmuje się fotografią, rozwijając swój cykl obrazów dokumentujących środowisko wiejskie. Od 1974 roku prowadził galerie w Sovincu, gdzie stworzył przestrzeń dla prezentacji wielu niezależnych artystów. Początkowo pracował jako pedagog w szkole podstawowej w Rýmařově (1967–1968), dyrektor szkoły w Sovincu (1968–1976) i Jiříkove (1976–1982). Aresztowany w 1982 roku za rzekome zniesławienie republiki i jej przedstawicieli poprzez swoje zdjęcia, Štreit został skazany na dziesięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Od 1990 roku aż do dzisiaj jest pedagogiem Instytutu Fotografii Twórczej Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, od 1999 jest tam profesorem. Wydał kilkadziesiąt albumów fotografii dokumentalnej, brał udział w ponad 1400 wystawach, przygotował także setki pokazów jako kurator. Jego fotografie znajdują się w wielu znaczących kolekcjach takich jak: Galeria Morawska w Brnie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie, Muzeum Ludwigów w Kolonii, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Międzynarodowe Centrum Fotografii w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, czy Metropolitalne Muzeum Sztuki w Tokio.

JIŘÍ SIOSTRZONEK – Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, andragogiki–socjologii, tam się również doktoryzował. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także na uczelniach w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Cieszynie, Bańskiej Bystrzycy, Bratysławie. Od 1992 roku jest pedagogiem i wicedyrektorem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jest współautorem serii fotograficzno-socjologicznych projektów przy wspólnym udziale uczniów i nauczycieli ITF. Współpracuje z mediami: autor scenariuszy i realizacji programów dokumentalnych i publicystycznych w czeskiej telewizji, czeskim radiu oraz dla instytucji kulturalnych w Republice Czeskiej. Realizował szereg wystaw i wielokulturowych festiwali. Współtwórca interdyscyplinarnych i międzynarodowych konferencji na temat fotografii i socjologii. Jest autorem kilku monografii i esejów nt. interpretacji fotograficznej i socjologicznej.

Wydarzenie jest częścią cyklu „Maraton Akademii Odkryć Fotograficznych”.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.

MIEJSCE | Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, ul. Szkolna 1, Kazimierz Dolny (aula)
WSTĘP WOLNY


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW