AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

04 08 2020 — Wtorek na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

W czwarty dzień Festiwalu zapraszamy do naszych wirtualnych kinowych sal: Bursztyn i Rubin na projekcje, a do sali Szafir – na spotkania.

Zaczynamy pokazem specjalnym – premierą niemieckiego dokumentu „Sztuka przychodzi z dzioba tak, jak on urósł” w reżyserii Sabine Herpich, opowiadających o działaniach niepełnosprawnych artystów i artystki, tworzących w pracowni Mosaik w Berlinie. Aktualnie twórczość artystów z Mosaik jest obecna na międzynarodowym rynku sztuki. Po projekcji spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem i Dorotą Danielewicz, dziennikarką i autorką książki „Droga Jana”.

Pokaz filmu „Wymyk” (reż. Greg Zglinski), który prezentujemy w ramach retrospektywy aktorskiej Gabrieli Muskały, to kolejny dowód na to, że warto zwracać uwagę na każde miejsce, gdzie pojawia się jej nazwisko – bez względu na funkcję. Również dziś piękna, poruszająca „La strada” Federico Felliniego, czyli pierwszy film nieanglojęzyczny, który został nagrodzony Oscarem. Dla widzów Dwóch Brzegów jest to seans obowiązkowy i wprowadzenie do monodramu „Nie lubię pana, Panie Fellini” Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego. Świętujcie z nami filmowo-teatralnie setne urodziny wielkiego FeFe.

Zapraszamy również do sali Rubin na kolejny blok pokazów z Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Z 2500 zgłoszeń ze wszystkich kontynentów wybraliśmy 34 filmy, pokazujące w skondensowanej formie ważne współczesne tematy. Po seansie z twórcami filmów rozmawia Maciej Jaszczyński.

Wieczorna projekcja w sali Rubin to znakomity „Syn” tunezyjskiego reżysera Mehdiego M. Barsaouiego. Historia rozgrywająca się w konkretnym momencie historycznym (niedługo po rewolucji w Tunezji) porusza przede wszystkim temat rodziny połączonej nie tylko więzami krwi. Daleki od moralnego osądu czy potępiania Barsaoui ukazuje ścieranie się nowoczesności z tradycją, redefinicję pojęć ojcostwa i macierzyństwa, ewolucję ról społecznych a także, w wymiarze ludzkim, kwestie drugiej szansy i wybaczenia.

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW